Tandemový zoskok: rýchlosť vo voľnom páde
Voľný pád je pravdepodobne najvzrušujúcejšou a najtajomnejšou časťou zoskoku. V bežnom živote nie je nič, čo by sa dalo porovnať s pocitom rýchlosti vo voľnom páde, a pochopiť terminálnu rýchlosť pri parašutizme často sprevádza zmätok a nepresné informácie.
Našťastie, trocha vedy môže pomôcť objasniť rýchlosť pri zoskoku a pridať vám na istote, keď sa zamýšľate nad tým, aký pocit budete mať počas terminálnej rýchlosti pri vašom tandemovom zoskoku. Pozrite si tento článok a získajte odpoveď na otázku: Akou rýchlosťou padá človek z oblohy?
Aká je rýchlosť vo voľnom páde?
Jednou z najlepších vecí pri skoku z lietadla, je práve voľný pád a sloboda, ktorá prichádza so závratnou rýchlosťou. Ale akou rýchlosťou vlastne padáte po vyskočení z lietadla? Možno ste už počuli číslo “200 km/h” ako priemernú rýchlosť pri tandemových zoskokoch. A je to pravda… väčšinou.
Priemerná rýchlosť 200 km/h je typická pre parašutistov, ktorí padajú na bruchu. Telo je v tejto polohe mierne prehnuté, čo je základná a najstabilnejšia poloha pre voľný pád – zároveň je aj najjednoduchšia na zvládnutie.
Avšak na rýchlosť voľného pádu vplýva veľa faktorov, ako napríklad poloha tela, oblečenie a hmotnosť. Rýchlosť voľného pádu sa môže líšiť pri každom skoku, a to v závislosti od toho, ako parašutista nastaví každý z týchto parametrov. Súčasný svetový rekord v rýchlosti vo voľnom páde drží Henrik Raimer, ktorý pri rekordnom skoku dosiahol rýchlosť až 601,26 km/h ! ( video si môžete pozrieť tu, oficiálne stránky FAI)
Ale čo terminálna rýchlosť? Nemalo by ľudské telo dosiahnuť určitú maximálnu rýchlosť, ktorú už nemožno prekonať? Ako je možné, že niekto padá rýchlosťou vyše 400 km/h?
Čo je terminálna rýchlosť a ako ju ovplyvňuje voľný pád?
Terminálna rýchlosť je viac dynamická, než by ste si mohli myslieť. Namiesto toho, aby sa jednoducho aplikovala na ľudské telo vo všeobecnosti, má každá konkrétna situácia svoju vlastnú terminálnu rýchlosť. Aby sme to lepšie pochopili, pomôže nám oficiálna definícia:
- Terminálna rýchlosť je konštantná rýchlosť, ktorú voľne padajúci objekt nakoniec dosiahne, keď odpor prostredia, ktorým prechádza, zabráni ďalšiemu zrýchleniu.
Kľúčová fráza tu je „odpor prostredia, ktorým prechádza.“ Počas zoskoku parašutista najskôr zrýchľuje, pretože na neho pôsobí gravitácia. Lenže neskáčeme do vákuového priestoru, padáme cez vzduch. S rastúcou rýchlosťou narastá aj odpor vzduchu (čiže odpor prostredia), ktorý pôsobí proti sile gravitácie. Časom sa odpor vzduchu vyrovná s gravitačnou silou a parašutista dosiahne konštantnú rýchlosť – teda terminálnu rýchlosť – a prestane zrýchľovať.

Ako sa dá kontrolovať maximálna rýchlosť pri voľnom páde?
Zvládnutie voľného pádu si vyžaduje viac vedy, než by ste očakávali. Keď vyskočíte z lietadla, ovplyvňujete svoju rýchlosť polohou tela, rozložením hmotnosti a dokonca aj oblečením. Manipuláciou týchto faktorov môže parašutista zvýšiť alebo znížiť svoju rýchlosť a prispôsobiť voľný pád tak, aby vyhovoval podmienkam, cieľu skoku či zážitku, ktorý si praje zažiť.
Poloha tela
Už sme spomínali voľný pád v prehnutej polohe na bruchu, ale v skutočnosti existuje veľa ďalších polôh, ktoré môžu parašutisti vo voľnom páde zaujať. Napríklad zmena uhla končatín alebo intenzity prehnutia na bruchu dokáže zrýchliť alebo spomaliť pád. Parašutisti môžu tiež padať na chrbte, v sediacej či stojacej polohe alebo dokonca hlavou dole. Čím vertikálnejšia je poloha tela, tým rýchlejšie parašutista padá. Pri týchto polohách sa rýchlosť pohybuje okolo 270 km/h a viac.
Odpor vzduchu
To, čo majú parašutisti oblečené, nie je len vec štýlu, aj keď sa chcú cítiť a vyzerať dobre! Oblečenie a kombinézy môžu výrazne ovplyvniť rýchlosť voľného pádu. Voľnejšie oblečenie zvyšuje odpor vzduchu, čo spomaľuje rýchlosť pádu. Na opačnej strane extrému sú wingsuity, ktoré vytvárajú vztlak a umožňujú parašutistovi „lietať“.
Hmotnosť
Na opačnom konci odporu vzduchu je hmotnosť parašutistu. Čím vyššia hmotnosť, tým vyššia rýchlosť potrebná na dosiahnutie terminálnej rýchlosti. Tí ťažší padajú rýchlejšie, zatiaľ čo ľahší parašutisti padajú pomalšie. Veľa vecí je však potrebné zohľadniť: menší skokan v tesnej kombinéze a väčší skokan vo voľnej kombinéze môžu padať podobnou rýchlosťou. A ak k tomu pripočítame rôzne polohy tela…..;)
Aká je bezpečná rýchlosť počas voľného pádu?
Bezpečná rýchlosť voľného pádu nesúvisí ani tak so samotnou rýchlosťou voľného pádu, ako skôr s rýchlosťou, ktorú má parašutista v momente otvorenia padáka. Rýchlosť môže byť akákoľvek, pokiaľ ju parašutista spomalí na približne 200 km/h pred otvorením padáka.
Padáky sú navrhnuté tak, aby sa otvárali rýchlo, preto by bolo nepríjemné prejsť z 300 km/h na 30 km/h za zlomok sekundy. Pri tandemových zoskokoch je dôležité ešte viac zohľadniť rýchlosť, pretože gravitácia pôsobí na váhu dvoch osôb naraz. Preto výrobcovia výstroje vymysleli výťažný padák (droga) – malý padák, ktorý pridáva odpor počas voľného pádu a udržuje tandemový pár na bezpečnej rýchlosti pri otváraní hlavného padáka.
Aký je pocit vo voľnom páde?
Skok padákom je niečo, čo sa nedá prirovnať k ničomu, čo ste už zažili. Môže byť ťažké si predstaviť, aký pocit to vlastne je, no niektoré bežné predstavy je jednoduché uviesť na pravú mieru.
Prekvapivo, pri odraze z lietadla ani počas voľného pádu nezažijete ten známy pocit “zdvihnutého žalúdka”. Dôvod je jednoduchý: pohybujete sa príliš rýchlo na to, aby vôbec zaregistroval pocit zo straty gravitácie. Rýchlosť lietadla vás pri výskoku okamžite katapultuje dopredu, takže nikdy nemáte pocit voľného pádu.
Tento reflex “v bruchu” tiež často vyžaduje nejaký vizuálny odkaz, ktorý nám pripomína, ako rýchlo sa pohybujeme. Okrem niekoľkých bielych obláčikov na oblohe budete voľne plachtiť modrou oblohou bez vizuálnych záchytných bodov (ako napríklad konštrukcie na kolotoči, či horskej dráhe), ktoré by signalizovali vášmu mozgu, že sa rútite voľným pádom.
Najlepšie, ako môžeme opísať pocit voľného pádu, je “plávanie vo vzduchu”. Skutočne sa zdá, že letíte oblohou, vznášate sa na vlne adrenalínu, slobody a radosti. Ak túžite po nezabudnuteľnom zážitku plnom vzrušenia a slobody, pozývame vás, aby ste to vyskúšali s nami.